Jste zde:  
||
||
||
||
Zpráva o víkendu v Praze 2006

Zpravodaj 3/2006

Zpráva o víkendu v Praze 2006

Výstava na Džbáně očima rozhodčí z Německa.

Už podruhé od roku 2003 mě pozval Novofundlandklub ČR posuzovat na jeho dvoudenní klubovou výstavu ve dnech 9. a 10. září 2006. Střídali jsme se s mým českým kolegou, rozhodčím skupiny 2, panem Miroslavem Václavíkem. V sobotu jsem posuzovala psy a v neděli feny + BOB. Přehlídka se konala za nádherného počasí a ve vynikajících prostorových podmínkách. Výborné zázemí s malými jednotlivými domky poskytovalo dostatek prostoru pro ty, kteří nemohli přijet se svými obytnými vozy, zcela v blízkosti kruhů. Organizace a přívětivost všech vystavovatelů i jednotlivých zúčastněných nenechaly nesplněná žádná přání!

Nyní po třech letech, (s odstupem tří let – pozn. překl.) mohu konstatovat u psů zcela zřetelný celkový pokrok, což je velký kompliment chovatelům. Anatomicky byli psi z mého pohledu lepší, nežli v roce 2003, a to bez jakéhokoliv přehánění. Trochu konzervativní postoj klubu, familiérní vzájemná spolupráce a také výměna názorů a intensivní rozhovory týkající se jednotlivých psů a jejich linií mě přivedly tak trochu ke vzpomínkám "na staré dobré časy" zde v Německu, když se zde ještě nevyskytoval takový "konkurenční tlak".

Až na několik málo výjimek nebylo na pohybu co kritizovat, příležitostně trochu světlejší oči a zřetelně výše nesené ocasy by neměly ujít pozornosti. Zaznamenání hodná byla pro mě především existence řady mladých vystavovatelů, zajímajících se o plemeno a kteří velmi profesionálně předváděli psy. Pro budoucnost je to dobrá perspektiva!

V sobotu odpoledne po skončení posuzování předvedl Dares od Trojské skály překvapující demonstraci tažné práce. S ohledem na to, že jsem již viděla celou řadu podobných předváděček, především v USA, musím zcela čestně prohlásit, že tento pes, ve srovnání s nimi, předvedl nádherný výkon! Potom jsem také poprvé ve svém životě viděla předváděčku psa obranáře od Novofundlanďana, který "na povel" šel na tzv. rukáv a zastavil figuranta. Jakkoliv my v Německu na to nazíráme snad spíše skepticky, protože Novofundlanďan na žádný pád nesmí ukazovat agresivitu, musím zde také přiznat, že okamžité puštění na povel a pes vyzařující přátelskost v žádném případě nedělal agresivní dojem, jaký je případně k vidění u ovčáka nebo jiných obranářských plemen. Při vší kritice, která by nyní snad mohla nastoupit: Jednoznačný dojem byl, že to psi berou vše jako hru. Někteří z těchto psů mají úspěšně složeny zkoušky podle IRO a v Německu byli k vidění na IHA Animals Stuttgart 2005 při předvádění vodní záchrany. Je to dobrý příklad vyrovnanosti povahy Novofundlanďanů s excelentní poslušností a perfektním aportem.

Nejlepším psem v sobotu se stal Faro z Horpu (Ch Hannibal di Borgoleonardo x Mary‘s Bay Gallows) z otevřené třídy – nejlepší fena a BOB v sobotu Ch. C‘Asta od Trojské skály (Arny Dinar a Asta od Trojské skály) ze třídy vítězů. V neděli byl nejlepším psem Ch Mefisto od Jihlavské brany (Laboma Beethoven x Ch Pamela z Bobrovického udolí) – nejlepší fena a BOB v neděli opětovně Ch. C‘Asta od Trojské skály. Posudky jsou částečně k disposici i v databázi na www.newfoundlanddog-database.net

Srdečný dík za nádherný víkend a dík především mnoha pilným pomocníkům, bez nichž by takový zážitek nebyl možný.

Karin Butenhoff-Taufershoefer

Vytisknout E-mail